Jak pozbyć się komarów z ogrodu ?

14:20

Jak długotrwale pozbyć się komarów by cieszyć się latem i pięknem ogrodu bez ciągłego drapania i brzęczenia za uchem ? Obecnie pracujemy w dwóch ogrodach w pobliżu Pilicy gdzie plaga krwiopijców jest wyjątkowo nie do zniesienia. Jedyny plus tych owadów to bogate żródło białka przy oddychaniu z otwartą buzią. Przebywając w ogrodach zwykle używamy odstraszających preparatów do smarowania ciała, zakładamy lużne i jasne ubrania a czasem przy bezwietrznej pogodzie stosujemy zasłony dymne ze specjalnych spiralek. Nam pomaga ale co z tego skoro klienci po zakończonych przez nas pracach nie będą mogli się cieszyć ogrodem bez wcześniejszego wysmarowania się środkiem odstraszającym przed wyjściem z domu lub przyodzianiu kombinezonu OP1. W jednym z ogrodów przy tarasie, gdzie planowany jest długotrwały wypoczynek, grillowanie i leżakowanie, postanowiliśmy stworzyć rabatę z roślin odstraszających komary. Do obsadzeń użyjemy lawendy, szałwii, kocimiętki, mięty pieprzowej, rozmarynu oraz macierzanki. Na naszym rynku jest wiele roślin, które możemy posadzić w swoich ogrodach by odstraszać komary lecz należy pamiętać, że jedna lawenda cudów nie czyni i przy komponowaniu rabaty najlepiej jest posadzić po kilka sztuk każdej planowanej rośliny.

Do roślin odstraszających komary zaliczamy :

- bodziszek cuchnący
- bazylia
- aristolochia
- surmia (catalpa)
- kocimiętka
- lawenda
- komarzyca
- macierzanka
- mięta pieprzowa
- mirt
- pelargonia
- wrotycz pospolity
- trawa cytrynowa
- rozmaryn

Jest w czym wybierać. Kolejnym, sprawdzonym sposobem na długotrwałe pozbycie się komarów jest opryskanie działki środkiem komarobójczym. Oprysk taki rozpyla się w formie mgły, który natychmiastowo zabija komary, meszki oraz kleszcze. Zatruwa środowisko lęgowe a osadzony na liściach, glebie czy stałych elementach budowlanych skutecznie je odstrasza. Oprysk jest zupełnie bezpieczny dla ludzi oraz zwierząt po okres karencji, który jest zależny od zastosowanego środka lecz zwykle waha się od 0,5-1 godziny przy czym jest również nieszkodliwy dla opryskanych roślin. Czas działania środka jest zależny od stężenia w cieczy i przy zastosowaniu minimalnego rozcieńczenia może trwać nawet do 60 dni!

Co zrobić jeżeli nie możemy pozwolić sobie na obsadzenie całej działki roślinami odstraszającymi komary lub nie pozwala nam prawo na zastosowanie środka komarobójczego tak, jak ma to miejsce w drugim ogrodzie, w którym obecnie pracujemy ponieważ znajduje się na obszarze sieci Natura 2000? Jest na to ekologiczny sposób z korzyścią dla nas i przede wszystkim.... nietoperzy! By zadomowić te ssaki pochłaniające komary w ogromnych ilościach wystarczy zbudować lub zaopatrzyć się w specjalną budkę dla nietoperzy i umieścić wysoko na drzewach lub w osłoniętym miejscu przy budynku. Efekt gwarantowany lecz pozostaje niektórym przezwyciężyć strach przed fruwającymi nad głową znacznie większymi od komarów krwiopijcami. :)

 Przykłady budek dla nietoperzyW przypadku problemu z komarami służymy pomocą. Komponujemy rabaty z roślin odstarszających komary oraz w bezpieczny sposób opryskujemy ogrody i tereny zieleni środkami komarobójczymi. 
Życzymy miłego i spokojnego urlopu bez uciążliwych owadów.
Anna i Mateusz

odkomarzanie ogrodów, pozbywanie sie komarów z ogrodu, usuwanie komarów z ogrodów Grójec, Warka, Białobrzegi, Nowe Miasto, Warszawa, Mszczonow, Góra Kalwaria, Piaseczno, Konstanci- Jeziorna
Białobrzegi, Grójec, Góra Kalwaria, Mszczonów, Nowe Miasto, odkomarzanie ogrodów, Piaseczno, pozbywanie się komarów, usuwanie komarów z ogrodu, Warka, Warszawa, zwalczanie komarów, Żyrardów,

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Świetny artykuł, do tej pory stosowałam co trzy tygodnie środek pożegnanie z komarem. Nie narzekam, bo jest skuteczny, ale pomysł z roślinkami odstraszającymi bardzo mi się podoba, mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się chociaż częściowo takie rośliny zasadzić.

    OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

Posty