Darmowy projekt ogrodu

19:03


"Projekt ogrodu gratis przy jego kompleksowej realizacji”, „Do końca roku przy zamówieniu realizacji ogrodu otrzymujesz darmowy projekt”, „Zacznij współpracę z nami a otrzymasz darmowy projekt ogrodu” - takie oto hasła reklamowe bardzo często towarzyszą firmom projektującym i zakładającym ogrody, kusząc gratisem do współpracy. A jak to wygląda w rzeczywistości?! Aż krzyknę: LUDZIE!! Darmowy projekt ogrodu nie istnieje, nie ma i nigdy go nie będzie!

Jakiś czas temu sądziliśmy, że takie oto praktyki psują rynek. Obecnie, po przeprowadzeniu badań, które trwały blisko dwa lata, doszliśmy do wniosków, że takie hasła reklamowe służą tylko temu, by zarobić znacznie więcej, naciągnąć klienta na większe koszta, niż oferują firmy szanujące się, pobierające adekwatne wynagrodzenie za czas poświęcony nad wykonanym projektem ogrodu.

W celu przeprowadzenia wyżej wspomnianych badań poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę, zajmującą się badaniem rynku, o spreparowanie maila z zapytaniem ofertowym dotyczącym projektu ogrodu o powierzchni około 1000 m2. Ceny projektu w dużych, solidnych, doświadczonych firmach wahały się w granicach 3500- 5000 peelenów, a najwyższa oferta wynosiła 7000 zł. Pozostałe oferty były oflagowane coraz popularniejszym hasłem „projekt gratis przy jego realizacji”. Osoba poszukująca projektanta ogrodu mogłaby pomyśleć, nie doszukując się podstępu: „O kurczę! To jest coś dla mnie, zaoszczędzę na projekcie ogrodu, bym mógł te pieniądze wydać na nowy telewizor, kosiarkę lub sukienkę dla żony”. Nic bardziej mylnego. Godząc się na współpracę z firmą oferującą gratisowy projekt, podpisujemy umowę–cyrograf, nie zdając sobie sprawy z ukrytych kosztów.

Dalsze badania wykazały, że firmy pobierające opłaty za projekt mają bardzo podobne, rozsądne stawki za wykonanie poszczególnych prac wykonawczych, np. trawnik z rolki, system nawadniający czy drewniany taras. „Gratisowcy” natomiast, by dodatkowo przechytrzyć ciekawskiego klienta, dopytującego się o koszta poszczególnych prac budowlanych, wymieniają tylko na zachętę ceny kilku prac, zaniżając przy tym stawki w porównaniu do szanujących się firm. Koszt projektu - rekompensatę za zaniżone stawki -ukrywają w cenie zakupu roślin, budowie tarasu, systemu nawadniającego, kosztach materiału czy w czymkolwiek innym, zarabiając przy tym 300-400% więcej niż normalne firmy. Reasumując wszystkie wydatki zapłacimy około 20-30% więcej na budowę ogrodu przez firmę oferującą coś za darmo.

Należy mieć na uwadze, że projekt ogrodu nie robi się sam. Jest to czyjś czas poświęcony na przemyślenia, na poszukiwanie idealnych rozwiązań funkcjonalnych oraz estetycznych dla danego terenu. Jest to szereg badań, analiz, bez których nie da się poprawnie wykonać projektu, by spełniał minimalne wymogi prawidłowego zaaranżowania przestrzeni. Proces projektowy trwa 1,5- 2 miesiące przy średniej wielkości działce, więc nikt swojego cennego czasu nie będzie poświęcał za darmo.

Jeżeli ktoś oczekuje, że otrzyma coś gratis, to polecam wyzwać pijanego żula bo "morda to nie szklanka", a dla sprawdzenia jak to jest być na wolontariacie, postawić się w sytuacji architekta krajobrazu i pracować po 8 godzin dziennie przez miesiąc, wykładając pieniądze z własnej kieszeni na dojazd do roboty i żyć samym powietrzem.

Doceniajmy i miejmy szacunek dla cudzej pracy, by szanowano nas. 

Peace !
Anna i Mateusz


darmowy projekt ogrodu, projekt ogrodu gratis, projekt ogrodu za darmo, 

You Might Also Like

4 komentarze

  1. bardzo dobry artykuł ! ;) podpisuje sie pod tym !

    OdpowiedzUsuń
  2. dokładnie tak! potwierdzam, znałam taka firmę co to robili projekt gratis. kończyło się na marnej koncepcji uszykowanej w 1-2 dni z wykorzystaniem średniej klasy roślin, które mieli akurat na stanie z tyłu na podwórku. Wciskali je do ogrodów dla oszczędności. Zawsze nadrobili koszty.

    OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

Posty