Jak urządzić mały ogród ?

23:09

Ogród na dużym tarasie. Projekt Anna Skorupska, Mateusz Zasiewski.

Jak urządzić niewielki ogród? Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Dla kogo jest ten ogród, co zamierzamy w nim robić, jaki styl nam odpowiada, ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację, jaki poświęcamy budżet oraz jak szybko chcemy korzystać z nowego ogrodu. Analiza odpowiedzi pozwoli nam przygotować program, podzielić ogród na przestrzenie względem funkcji jakie mają pełnić, a reszta niezmiennych wytycznych w postaci nasłonecznienia, rodzaju podłoża, doboru roślin oraz wygląd otoczenia nakreśli nam jego finalny kształt. 

Urządzenie małego ogrodu przy szeregowcu, czy na dużym tarasie jest nie lada wyzwaniem dla architekta krajobrazu. Próba aranżacji takiej przestrzeni samodzielnie w większości przypadków kończy się niepowodzeniem. Wydawać się może, że mały ogródek to mały problem. Wyznaczenie kilku łuków nadających kształt rabat oraz trawnika, zaplanowanie miejsca w cieniu na ławkę oraz placyku przy wyjściu z domu pod stół z krzesłami, dobranie kolorowych roślin nie jest projektem małego ogrodu. Jest to tylko nieodpowiednio przemyślane i rozplanowane miejsce, bez uwzględnienia potrzeb użytkowników i funkcji jakie ma pełnić. Bez konkretnego planu działania będzie nam ciężko stworzyć piękną i przyjazną przestrzeń. Złe wyposażenie wolnego miejsca powoduje, że po kilku latach zaczynają się pojawiać przypadkowe przedmioty czy rośliny. Wszystko kupione pod wypływem emocji przyczynia się do tzw. "oczopląsu pospolitego", czyli bałaganu pomieszanego z chaosem, nutką jaskrawych oraz przypadkowych, zupełnie do siebie nie pasujących kolorów. Trawnik przypomina klepisko, rośliny albo nie rosną albo zupełnie zagłuszają i zacieniają rabaty, sąsiad nas podgląda, a w domu mamy wiecznie gdzieś bród naniesiony z ogrodu. Mały ogród to pokój letni, przedłużenie naszego mieszkania. Taka przestrzeń powinna być wykorzystana do maksimum. Przemyślana w najmniejszym detalu. W ogrodzie, w ciepły i słoneczny dzień spędzamy więcej czasu niż w domu, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie zaplanowanie. 

salon ogrodowy w małym ogrodzie. Fot. Anna Skorupska

Musimy dokładnie wiedzieć co chcemy mieć w naszym małym ogródku, jakie ma pełnić funkcje. Ogród można, a wg. mnie wręcz się powinno podzielić na "pokoje" przegradzając je w dowolny sposób. Możemy użyć do tego nasadzeń roślinnych, drewnianych konstrukcji, murków, donic, ścieżek, czegoś co będzie pasowało do stylu ogrodu jaki mieć chcemy. Warto również zastanowić się nad ukształtowaniem terenu. Jeżeli jest taka możliwość warto wprowadzić tarasowanie czyli umieszczenie każdej z funkcji na innym poziomie. Dlaczego jest tak ważne przedzielenie funkcji w ogrodzie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy sobie wyobrazić, że opalamy się na leżaku w tylnej części ogrodu, a obok na tarasie, przy stole ktoś zajada się karkówką z grilla. Raz, że czujemy dyskomfort przez uczucie ciągłej obserwacji, dwa, dym z grilla gryzie nas w oczy. Czytasz książkę na hamaku, w cieniu starej jabłoni, a obok ktoś ciągle się kreci i rozprasza. Nie wypoczniesz w samotności. W domu też masz kuchnię połączoną z łazienką czy garderobę z salonem bez jakiejkolwiek przegrody? Ok, mamy wypisane funkcje jakie chcemy, by znalazły się w ogrodzie. Teraz trzeba się zastanowić gdzie, co umieścić. Musimy przemyśleć, w którym miejscu będziemy spędzać najwięcej czasu. Najczęściej uczęszczane strefy musimy oddalić od siebie jak tylko się da, żeby osoby spędzające tam wolne chwile nie kolidowały ze sobą i sobie wzajemnie nie przeszkadzały. Nie umieszczajmy rzadko uczęszczanego miejsca gdzieś na tyłach ogrodu, bo stanie się mrocznym i zapomnianym zakątkiem odwiedzanym raz na ruski rok. Ogrodem trzeba się cieszyć. Całym ogrodem i każdym jego najmniejszym detalem. 

Mając już ogólny zarys zastanówmy się nad wykończeniem oraz wyposażeniem.

Dobierzmy materiały tak, by były dla nas łatwe w konserwacji, pasowały do stylu ogrodu oraz wprowadzały przyjemny dla ducha i ciała detal. Na przykład drewniany taras będzie znaczniej przyjemniejszy dla naszych stóp odzianych tylko w skarpetki niż betonowe płyty. Dodatkowo drewno stworzy nam uczucie przytulności. Sadząc budleje, jeżówki, floksy, kocimiętki czy astry zaprosimy motyle do naszego ogrodu, co będzie wielką frajdą dla naszych dzieciaków. Takich detali jest tysiące do rozważenia, by całość była piękna i przede wszystkim funkcjonalna. 

Nie jestem w stanie, w jednym poście podać listy konkretnych elementów wyposażenia, które należy umieścić, ani sposobu w jaki to zrobić, ponieważ każda przestrzeń jest indywidualna, a lista atrakcji nieskończenie długa. Ostateczny kształt ogrodu jest zależny od osób, dla których jest projektowany, bo to ich potrzeby i gusta są głównymi wytycznymi. Nie ma uniwersalnego przepisu na projekt małego ogrodu, by spełniał wszystkie nasze potrzeby. By mieścił się w przewidywanym budżecie na jego budowę, piękniał wraz z upływem lat i odpowiednio dobranymi, rozrastającymi się roślinami. 

Istnieje przekonanie, że tylko samodzielne projektowanie własnego ogrodu bez pomocy specjalistów może zaspokoić wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby co do jego odpowiedniej aranżacji. Kto inny, jak nie ja sam wiem, co mnie uszczęśliwi. Niestety, w większości przypadkach kończy się to przerostem pracy oraz zadań, nieplanowanymi wydatkami, źle dobranymi roślinami, które nie chcą rosnąć. Prace pielęgnacyjne pochłaniają więcej wolnego czasu niż chcielibyśmy przeznaczać. W ostateczności mimo ogromu włożonej pracy nie czujemy pełnej satysfakcji z ogrodu ponieważ ciągłe towarzyszy nam odczucie, że coś jeszcze trzeba w nim zrobić, coś ulepszyć, dosadzić. Bez odpowiedniego planu działania, czyli projektu bardzo łatwo nam utknąć w takim przekonaniu. Jeżeli możemy sobie na to finansowo pozwolić, warto zatrudnić architekta krajobrazu, który przygotuje projekt ogrodu uszyty na miarę oraz uwzględni wszystkie potrzeby użytkowników. Dobrze i profesjonalnie przygotowany projekt ogrodu pozwoli nam samodzielnie przebrnąć przez jego budowę, oczywiście jeżeli posiadamy na to czas. Gdy dysponujemy większym budżetem możemy zlecić budowę profesjonalnej firmie, która zrealizuje projekt w całości lub etapach.

Jeżeli nie masz jeszcze konkretnej listy, planu działania, projektu czy określonego budżetu, a dopiero zaczynasz się zastanawiać, co tak na prawdę chcesz mieć w swoim ogrodzie, zapraszam do zapoznania się z przykładowymi projektami oraz ze zdjęciami inspiracji, umieszczonymi poniżej.


Miłego oglądania!
Anna i Mateusz
 

Ogród nowoczesny i naturalistyczny dla pięcioosobowej rodziny.  Przestrzeń tego ogrodu została podzielona za pomocą muru. Pierwsze strefa- rodzinna została ukształtowana w nowoczesny sposób, a druga, wypoczynkowa w naturalistyczny. 

Część nowoczesna- rodzinna, wyposażona w stół, kuchnię letnią oraz bujaną ławkę przy wyjściu z sypialni do wypicia szybkiej, porannej kawy ale będąca również atrakcją dla młodzieży.

Część naturalistyczna- wypoczynkowa, wyposażona w altanę oraz placyk ze stolikiem 


Ogród nowoczesny dla trzyosobowej rodziny. Przestrzeń została podzielona za pomocą tarasowania -umiejscowienia różnych funkcji na różnych poziomach.


Jadalnia na niższym poziomie 
Strefa relaksu na wyższym poziomie. Zacieniona za pomocą pergoli, osłonięta donicą z nasadzeniami roślinnymi.

Ogród minimalistyczny w stylu ZEN dla dwuosobowej rodziny.  Przestrzeń została podzielona za pomocą płytkiego, ozdobnego zbiornika wodnego oraz donic ze stali Corten. 
Strefa relaksu w tylnej części ogrodu. Ławka umiejscowiona  w cieniu drzewa, w pobliżu wyciszającego strumienia wody. 
Część przeznaczona na spędzanie czasu na wspólnych posiłkach z rodziną i przyjaciółmi. 

Ogród na dachu dla trzyosobowej rodziny. Przestrzeń została podzielona za pomocą tarasowania- umiejscowienia różnych funkcji na różnych poziomach.
Strefa na najwyższym poziomie przeznaczona do spożywania posiłków oraz grillowania z rodziną.
Drewniany taras na niższym poziomie przeznaczony do leżakowania. Najniższy poziom otoczony donicami przeznaczony jest na hamak. 

Ogród nowoczesny na dużym tarasie dla trzyosobowej rodziny. W tym ogrodzie wyznaczono dwie główne strefy- rodzinną oraz zabaw dla dziecka. Podzielono przestrzeń za pomocą zróżnicowania nawierzchni oraz donic z nasadzeniami roślinnymi. 

Zakątek zabaw dla córki. Piaskownica, tablica do rysowania. Drewniany taras ma izolować dziecko od zimnej nawierzchni. Na tarasie znalazło się miejsce na hamak, pufy oraz stolik kawowy, przy którym rodzice odpoczywają gdy obok bawi się ich córka. 
Strefa rodzinna. Zacienione miejsce jest przeznaczone na stół ogrodowy, przy którym cała rodzina spożywa posiłki.
A teraz czas na kilka przykładów ze Świata: 


foto. Anna Skorupska


foto. Anna Skorupska


foto. Anna Skorupska


foto. Anna Skorupska

foto. Anna Skorupskajak urządzić mały ogród, ogródek, projektowanie dużych tarasów, projektowanie ogrodów przy segmencie, projektowanie ogrodów przy szeregowcach, urządzanie małych ogrodów,

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Te ogrody wcale nie są takie małe, ale jedno jest pewne - są piękne. My już swój ogród wyposażyliśmy cały, zostały nam tylko do kupienia maszyny ogrodnicze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele opcji z pokazanych kreacji mi się poodoba. Ale n ie mogę się zdecydować, czy iść w nowoczesność, czy w klasykę. W sumie oba sposoby przedstawiania ogrodu mi się podobają

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Celino, style można mieszać :) Nowoczesny, minimalistyczny ogród z klasycznymi dodatkami wg. mnie wygląda bombowo. Ciekawie prezentują się również typowe, ogrodowe rozwiązania z rzadko spotykanych materiałów budowlanych czy roślinnych. Wybór będzie zależał od Pani wolnego czasu. Czy będzie Pani chciała większość czasu spędzać na leżaku czy aktywnie doglądać roślin i cieszyć się każdym kwiatkiem :) Pozdrawiam. Anna

   Usuń
 3. Ja lubię mieszać style! najbardziej podoba mi się projekt na zdjęciu nr 5! po prostu marzenie! mam tylko pytanie, ile kosztuje aranżacja ogrodu przez profesjonalistów? mam ogród o powierzchni 800m2 i jest on wyrównany, na razie posialiśmy z mężem trawę i w sumie stanęłam w miejscu ponieważ nie wiem co bym w ogródku chciała mieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Dziękuję za komentarz. Mały ogród wbrew pozorom wymaga więcej czasu na proces projektowy niż ogrody powyżej 1000m2. Cena za projekt jest zależna od projektowanych elementów(np. mała architektura, oświetlenie, system nawadniający etc.) i może się wahać w cenach od 5 do 9 zł/m2. Gdyby była Pani zainteresowana projektem ogrodu z naszej pracowni to zapraszam do kontaktu (wmoimogrodzie@tlen.pl) :) Pozdrawiam serdecznie,
   Anna

   Usuń

Like us on Facebook

Posty