Relacja z Bloom Festiwalu w Dublinie. 2014.

17:59

projektowanie nowoczesnych ogrodów
projekt: Andrew Christopher foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

Ostatniego dnia maja przeżyłam prawdopodobnie jeden z najciekawszych dni w tym roku, który zakorzeni się gdzieś głęboko i nie pozwoli długo o sobie zapomnieć. Piękna, słoneczna pogoda, 25 stopni na liczniku i podróż wszerz Irlandii prosto do Dublina. Dokładniej do Phoenix Parku gdzie w dniach 29 maja- 2 czerwca odbywał się Bloom Festival. Największe wydarzenie w Irlandii związane z architekturą krajobrazu, ogrodnictwem oraz... jedzeniem! Mniam! Dla mnie połączenie idealne!

Phoenix Park. Droga na Bloom Festival. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

Od 2009 roku, co roku jeździłam na Chelsea Flower Show. Jest to największe na Świecie wydarzenie w branży architektury krajobrazu. Obecność przynajmniej raz w życiu obowiązkowa. W tym roku odpuściliśmy sobie naginanie czasoprzestrzeni, by wygospodarować kilka, wolnych od łopat dni na wyprawę do Londynu. Decyzję tę ułatwił nam wielki zawód po zeszłorocznej, setnej wystawie, na której nie pojawiło się nic nowego, co utkwiłoby na dłużej w naszej pamięci.

relacja bloom festiwal 2014
mapa festiwalowa. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

Bloom Festival jest organizowany od 2007 roku w Dublinie, w parku Phoenix na przełomie maja i czerwca. Relacje z poprzednich lat wzbudziły we mnie sporą ciekawość dla tego wydarzenia. Korzystając ze swojego ostatnio stałego meldunku w Galway i pięknej pogody, postanowiłam wybrać się do Dublina. W związku młodocianym wiekiem Bloom Festiwalu, podchodziłam do niego bardzo sceptycznie. Po za tym, czy taki festiwal może choć trochę dorównywać Chelsea Flower Show?! Po przekroczeniu bram festiwalowych śmiało twierdzę, że TAK! Wydarzenie to, jest przede wszystkim dla całej rodziny, dla ludzi w każdym wieku, o różnych zainteresowaniach. Połączenie wystawy ogrodniczej z kiermaszem jedzenia jest strzałem w dziesiątkę. No bo co się idealnie łączy z miłymi chwilami spędzonymi w ogrodzie jak nie pyszne jedzenie?! Teren festiwalu obejmuje powierzchnię ok 4 hektarów i jest podzielony na kilka sektorów, w których znajdowało się 30 ogrodów pokazowych, 120 wystawców z produktami spożywczymi, stoiska z rękodziełem, pawilony z roślinami oraz pokazami florystycznymi, łąka piknikowa z namiotami, w których były pokazy mody i nauka gotowania na żywo. Do tego koncerty, degustacje, nauka wikliniarstwa, kowalstwa artystycznego, prezentacje najnowszych sprzętów ułatwiających prace w ogrodzie, zagrody ze zwierzętami, ekspozycje z małą architekturą ogrodową, wielki plac zabaw i wiele innych atrakcji porozrzucanych po całym obszarze


ogród naturalistyczny
nagrodzony złotym medalem Ogród Pocztówkowy. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

Przy wejściu na teren festiwalowy witają nas Ogrody Pocztówkowe. Są to niewielkie, ok 2,5 m2 ogródki pokazowe wykreowane z myślą o zagadnieniu, które ma utkwić na długo w głowie oraz przypominać o jakimś wydarzeniu lub miejscu. Obok znajdował się duży ogród pokazowy The Garden Of Sculptures zaprojektowany przez Ingrid Swan oraz Ruth Liddle. Zaprojektowany został w celu uświadomienia publice, tego jak ważne są rzeźby w ogrodzie bez względu na jego wielkość oraz styl. Dostał on złoty medal w kategorii ogrodów koncepcyjnych czyli takich, które mają swoje konkretne przesłanie. 


rzeżba w ogrodzie nowoczesnym
Ściana w The Garden Of Sculptures. Projekt Ingrid Swan oraz Ruth Liddle. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska
nasadzenia naturalistyczne paprocie
Kura z drutu pośród naturalistycznych nasadzeń w The Garden Of Sculptures. Projekt Ingrid Swan oraz Ruth Liddle. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

Kilka kroków dalej stał wielki pawilon podzielony na trzy sekcje. Pierwsza to wystawy szkółkarzy, gdzie od razu możemy zakupić rośliny nie czekając na ostatni dzień wystawy czyli dzień wyprzedaży, jak to ma zwykle miejsce przy tego typu wydarzeniach. W środkowej części namiotu prezentowane były elementy wyposażenia do domu oraz ogrodu, a w ostatniej kompozycje kwiatowe, jak również pokazy florystyczne zorganizowane przez najlepszych florystów w Irlandii.

w roli głównej moja ulubiona jarzmianka. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska
Opuszczając pawilon z roślinami wkroczyłam w strefę małej architektury ogrodowej, roślin oraz sprzętów ogrodniczych. Cuda! Kamienne donice, fontanny, metalowe huśtawki, lampy, ławki i ... kurniki.  

małe kurniki do ogrodu
kurniki cieszące się sporym zainteresowaniem. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska
Kolejny sektor, to ogrody pokazowe zaprojektowane przez znanych w Irlandii projektantów ogrodów, sponsorowane przez firmy budowlane, telekomunikacyjne, fundacje charytatywne, sieci sklepów spożywczych oraz większe i mniejsze, lecz rozpoznawalne marki. Rozbieżność w stylach, wykorzystaniu materiałów, nasadzeniach roślinnych, kolorów była przeogromna. Zestawienia nasadzeń roślinnych w większości ogrodów mnie nie powaliły, ale całokształt niektórych z nich był imponujący. Ogrody pokazowe były nagradzane w czterech kategoriach. Ogrody koncepcyjne wspomniane wyżej, ogrody małe, średnie oraz duże. Zwycięzcą w kategorii ogrodów koncepcyjnych był Messenger zaprojektowany przez Paul Doyle'a. Jego kolorystyka i tekstury były w piękny i delikatny sposób ze sobą połączone, przez co można było podziwiać ogród stojąc w bezruchu przez wiele godzin. Mały, zwycięski ogród należał do " Facing South: Talbot Botanic Collection at Malahide Castle and Gardens" zaprojektowany przez Paul Foley'a. 


projekt ogrodu naturalistycznego
Talbot Botanic Collection at Malahide Castle and Gardens". Projekt: Paul Foley. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska
W Kategorii ogrodów średnich pierwsze miejsce oraz złoty medal otrzymał ogród  "You Talk I'll Listen" zaprojektowany przez Andrew Christopher'a. Ogród ten powstał dzięki fundacji Samaritans, która wspiera ludzi z problemami mentalnymi. Ogród został ukształtowany w formie pokoju, w którym się relaksujemy i odcinamy od perypetii życia codziennego. Możemy również zaprosić ludzi, by usiedli w rogach ogrodu i wysłuchali naszych problemów. 

Ogród koncepcyjny "Messenger".  Projekt Paul Doyle. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska
ogród nowoczesny
Zwycięzca w kategorii ogrodów średnich "You Talk I'll Listen". Projekt Andrew Christopher. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

W kategorii ogrodów średnich został przyznany dodatkowy złoty medal dla ‘Idir’ (Dha Shaoil) / Between Two Worlds supported by John West" zaprojektowany przez Deirdre Pender. Kompozycja roślinna w tym ogrodzie była najpiękniejszą jaką do tej pory widziałam. Delikatna, dzika i tajemnicza przez połączenie roślin naturalnie występujących w Irlandii. Całość prezentowała w najlepszy sposób piękno przyrody tego kraju. 

‘Idir’ (Dha Shaoil) / Between Two Worlds. Projekt Deirdre Pender. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska
projekt ogrodu w leśnym stylu
‘Idir’ (Dha Shaoil) / Between Two Worlds. Projekt Deirdre Pender. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska
ogród naturalistyczny
‘Idir’ (Dha Shaoil) / Between Two Worlds. Projekt Deirdre Pender. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska
projekt ogrodu leśnego
‘Idir’ (Dha Shaoil) / Between Two Worlds. Projekt Deirdre Pender.foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska
W kategorii dużych ogrodów zwycięzcą był "Renault ZOE: City Life Garden" zaprojektowany przez Kevina Dennisa. Tematyka ogrodu poruszała problemy ochrony środowiska. Był to nowoczesny ogród miejski, przyjazny dla natury. Przedstawiał on również oddziaływanie roślinności na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Zwycięzcą dodatkowego, złotego medalu był ogród ''Wellbeing Wetlands'' zaprojektowany przez Alan Rudden's i Davida Ryan'a. Ogród przedstawia północnoamerykańską farmę żurawiny w nowoangielskim stylu. Bardzo interesująca kombinacja :)
nowoczesny miejski ogród

"Renault ZOE: City Life Garden". Projekt Kevin Dennis. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

projekt nowoczesnego miejskiego ogrodu

"Renault ZOE: City Life Garden". Projekt Kevin Dennis. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

''Wellbeing Wetlands''. Projekt Alan Rudden i David Ryan. foto: 

W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród naturalistyczny w stylu angielskim

''Wellbeing Wetlands''. Projekt Alan Rudden i David Ryan. foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

''Wellbeing Wetlands''. Projekt Alan Rudden i David Ryan. foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

Opuszczając sektor z ogrodami pokazowymi wkroczyłam w duży dziedziniec otoczony wysokimi murami. Jest to Victorian Kitchen Garden powstały w 1838 roku, a oddany do renowacji w 2006 r. Przestrzeń podzielona jest na grządki, na których uprawiane są przeróżne odmiany ziół, warzyw, bylin oraz krzewów owocowych. Możemy tu znaleźć wszystko to, co podrażni w przyjemny sposób nasze podniebienie. Zestawienie niektórych roślin robi imponujące wrażenie. Kolejny dowód na to, że jagodniki czy warzywniki nie muszą być nudne.

Tablica informacyjna ogród kuchenny
Tablica informacyjna Ogrodu warzywnego. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

  
ogród ziołowy
Grządki z ziołami oraz bylinami w Ogrodzie Kuchennym. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska


ogród ziołowy
Grządki z ziołami oraz bylinami w Ogrodzie Kuchennym. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska


ogród ziołowy
Grządki z ziołami oraz bylinami w Ogrodzie Kuchennym. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska


Następny, a zarazem największy sektor, to duchowej oraz cielesnej przyjemności czyli łąka piknikowa. Obszar ten był wyposażony w namioty pokazowe, w których prezentowane były najnowsze kolekcje irlandzkich projektantów mody, nauka gotowania oraz lokalne zespoły muzyczne. Co kilka kroków stała budka z jedzeniem. Od grillowanych steków przez makaron po kantońsku do włoskich specjałów. Wszędzie rozchodziły się zapachy poruszające nawet najbardziej wybrednych smakoszy. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska


foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

Zbliżając się do wyjścia wkroczyłam w strefę rękodzieła, w której można było nabyć wiele przydatnych umiejętności. Dział był przeznaczony głównie dla najmłodszych. W tym miejscu dzieci mogły nauczyć się plecenia z wikliny, robienia strachów na wróble, obchodzenia się ze zwierzętami, sadzenia roślin a nawet kowalstwa artystycznego. Pomiędzy namiotami oraz stanowiskami wystawienniczymi ustawione były zagrody ze zwierzętami, dzięki temu najmłodsi mogli zobaczyć krowę czy owce na żywo, a nie w telewizji. Co za frajda dla małolatów! Bloom Festival to frajda dla każdego, dla całej rodziny.

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

Jeżeli ktoś planuje urlop na przełomie maja i czerwca, to szczerze polecam wyprawę do Dublina, na Bloom Festival. Każdy znajdzie atrakcję dla siebie bez względu na wiek. Teren wystawy nafaszerowany jest ciekawostkami, smakołykami, lokalnymi produktami oraz roślinami zaprezentowanymi w opakowaniu na światowym poziomie. Wstęp na wystawę kosztuje 20 euro, lecz można zakupić bilet wcześniej przez internet i zaoszczędzić kilka euraczy. Dostępne są również dwudniowe karnety. Taka opcja podoba mi się najbardziej, ponieważ na Bloom Festiwalu jest tyle rozrywek, że nie da się nimi nacieszyć w ciągu jednego dnia. 


foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

W związku z tym, że pogoda w Irlandii bywa kapryśna doradzam przyjechać do Dublina na kilka dni, które będą obejmowały dni festiwalowe i wybrać się wtedy kiedy pogoda będzie najbardziej sprzyjająca. Gdy świeci słońce należy pamiętać o tym, że największa dziura ozonowa w Europie jest nad Irlandią dlatego miejmy pod ręką kapelusze i kremy z wysokim filtrem. Przekonałam się o niezbędności tych przedmiotów na własnej skórze ... chyba, że trzydniowy ból głowy był spowodowany wrażeniami z wystawy.

Pozdrowienia z Galway
Anna

Więcej zdjęć: 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

wystawka szkółki roślin. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska


wystawka szkółki roślin. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska


naturalistyczny ogród pokazowy
wystawka szkółki roślin. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska


ogródek ziołowy
Ogródek ziołowy- wystawka szkółki roślin.

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

wnętrze pawilonu z roślinami. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska


foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

wystawa ogrodnicza Irlandia

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród w stylu japońskim
Ogród "Tus Nua". Projekt: Cian Hawes. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

gabiony w ogrodzie
Ogród "Tus Nua". Projekt: Cian Hawes. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska


Ogród "Tus Nua". Projekt: Cian Hawes. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska


ogród w stylu japońskim zen
Ogród "Tus Nua". Projekt: Cian Hawes. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska


ogród zabaw dla dzieci

Barretstown & Glanbia: Sowing the Seeds of Magic. Projekt: Tim Austen. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

tablica rysunkowa w ogrodzie

Barretstown & Glanbia: Sowing the Seeds of Magic. Projekt: Tim Austen. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród dla dzieci projekt

Barretstown & Glanbia: Sowing the Seeds of Magic. Projekt: Tim Austen. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród pokazowy zieleń to zycie

Barretstown & Glanbia: Sowing the Seeds of Magic. Projekt: Tim Austen. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród pokazowy

Woodies Gardens. Projekt Woodies Horticultural Team. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród nowoczesny w Irlandii

Woodies Gardens. Projekt Woodies Horticultural Team. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

bloom festiwal w Irlandii relacja

Woodies Gardens. Projekt Woodies Horticultural Team. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

bloom festiwal w Irlandii relacja

Woodies Gardens. Projekt Woodies Horticultural Team. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ciekawy ogród pokazowy

Tayto Garden - Potato to Packet. Projekt: David Everard. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

wystawa ogrodów pokazowych w Irlandii

Tayto Garden - Potato to Packet. Projekt: David Everard. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogrody irlandzkie

Tayto Garden - Potato to Packet. Projekt: David Everard. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogrody w stylu angielskim

Limerick Culture Garden. Projekt: Ailish Drake. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogrody w irlandii

Limerick Culture Garden. Projekt: Ailish Drake. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogrody angielskie irlandzkie

Limerick Culture Garden. Projekt: Ailish Drake. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

a

The first place. Projekt: Fiann Ó Nualláin. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

kolorowe meble ogrodowe

The first place. Projekt: Fiann Ó Nualláin. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

rzezba do ogrodu

The first place. Projekt: Fiann Ó Nualláin. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

rzezba do ogrodu

The first place. Projekt: Fiann Ó Nualláin. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród naturalistyczny angielski

An Edible Woodland Garden. Projekt: Wayne O'Neill. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród naturalistyczny angielski

The Calor Stepping Stone Garden. Projekt: Dawn Aston. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

altana w ogrodzie pokazowym

Breathe Life into your Garden, projekt: Marion Keogh. 

foto:W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród naturalistyczny

Breathe Life into your Garden, projekt: Marion Keogh. 

photo W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród naturalistyczny

Breathe Life into your Garden, projekt: Marion Keogh. 

photo W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

zegar słoneczny w ogrodzie

Breathe Life into your Garden, projekt: Marion Keogh. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

niska fontanna w ogrodzie pokazowym

Crumlin Children's Hospital Garden in association with Kildare Growers. Projekt Anthony Ryan. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród kolorów

Crumlin Children's Hospital Garden in association with Kildare Growers. Projekt Anthony Ryan. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród nowoczesny współczesny

Solus Garden. Projekt: Gardens Now & Creation Station. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród w stylu nadmorskim

Cape Cod Escape projekt: Joan Mallon. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

Mrs Browns Boys D'Garden. Projekt Orla and Paul Woods. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska
ogród warzywny
Mrs Browns Boys D'Garden. Projekt Orla and Paul Woods.foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ogród warzywny
Mrs Browns Boys D'Garden. Projekt Orla and Paul Woods. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska
ogród warzywny
Mrs Browns Boys D'Garden. Projekt Orla and Paul Woods.foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

dublin phoenix park
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

wypełnienie gabionów bloom festiwal
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

rzeźby do ogrodu
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

pomysł na pustą ścianę w ogrodzie
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

małe ogródki skalne
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

mały ogródek skalny
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

Oliwy smakowe. foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

relacja z bloom festiwalu 2014
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

hamak
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ozdoby do ogrodu
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

ozdoby do ogrodu
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

Bloom festival dublin
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

zabawy w ogrodzie
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupska

pergole w ogrodzie
foto: W Moim Ogrodzie Anna Skorupskabloom festival 2014, festiwal ogrodów w dublinie, ogrody pokazowe, relacja z bloom festiwalu, wystawa architektury krajobrazu w irlandii,


You Might Also Like

1 komentarze

  1. Niezwykła wystawa i doskonała, interesująca relacja Pani Anny, przeczytaliśmy od deski do deski. Mnie podniósł na duchu projekt Mrs Brown's Boys Garden: bez projektowania jest u nas w domu podobny bałagan, może w kuchni trochę mniejszy. Tylko jak rozumieć pomysł ustawienia telewizora koło zlewozmywaka z wodą i mokrych naczyń?

    OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

Posty