Po co mi projekt ogrodu?

22:42

dlaczego projektować ogród

Posiadasz kawałek ziemi i zastanawiasz się co z nim zrobić. Czy wyprawa do szkółki z paroma złotymi w portfelu i zdjęciem ogrodu jaki się podoba pomoże mi w udanym zakupie? Czy wybrane rośliny będą rosły w moim ogrodzie? Czy posadzone już rośliny nie będę musiał przesadzać za kilka lat bo zaplanuję nowe miejsce wypoczynku i będzie potrzebna ścieżka, która akurat będzie wypadała w samym środku nowej rabaty? A może okazać się, że mój nowy trawnik wysycha i będę zmuszony przekopać cały ogród, by zainstalować system automatycznego nawadniania. Do tego wymarzy mi się drewniany taras gdzie będę wypoczywać z rodziną i cały ogród straci kształt. Stanie się chaotyczny przez ciągle wprowadzane zmiany i własne niezdecydowanie. By uniknąć przykrych niespodzianek podczas samodzielnego planowania ogrodu najlepiej skorzystać z porady architekta krajobrazu, który zaplanuje przyszły ogród w najmniejszym szczególe. Dlaczego warto zainwestować w taką pomoc? 

Przede wszystkim doświadczony architekt krajobrazu zaplanuje nasz przyszły ogród biorąc pod uwagę nasz gust, preferencje co do stylu, weźmie pod uwagę istniejące warunki glebowe i wodne, by odpowiednio dobrać rośliny, rozplanuje budowę ogrodu na etapy gdy kieszeń nie jest zbyt głęboka. Dokładnie wyliczy nam ilość potrzebnych materiałów do budowy np. altany czy tarasu, dobierze odpowiedni system nawadniający. Równie ważne jest, by podzielił nasz ogród na przestrzenie pod względem funkcji w ten sposób wyznaczając w najdogodniejszym miejscu np. strefę gospodarczą gdzie możemy przetrzymywać różne sprzęty, które nie koniecznie wizualnie poprawiają wygląd naszego ogrodu. Wyznaczy i wyposaży miejsce zabaw naszych pociech, by były bezpieczne i stale pod obserwacją. Jeżeli mamy niesfornego, ciągle grzebiącego w ziemi psa to i na to znajdzie sposób. 

Bardzo ważne jest też to, by projekt naszego przyszłego ogrodu wpisywał się w otoczenie, podkreślał bryłę domu mieszkalnego, by był przedłużeniem wnętrza tworząc idealne miejsce wypoczynku, piękną, zharmonizowaną oraz funkcjonalną przestrzeń. Podczas planowania przyszłego ogrodu pojawia się wiele problemów, które niekoniecznie występują w każdym ogrodzie ponieważ może być to teren okresowo podmokły lub zupełnie suchy, w miejscu gdzie chcemy zaplanować jakaś konstrukcję, która wymaga fundamentów może przebiegać linia telegraficzna, a przez środek trawnika przebiegać rura kanalizacyjna, która pokrzyżuje nam plany. Dlatego tak ważny jest projekt ogrodu, który przewiduje wszystkie prace w najmniejszym detalu przez co pozwala nam uniknąć dodatkowych kosztów związanych z budową ogrodu. 
Ile kosztuje usługa u architekta krajobrazu i czym się kierować przy jego wyborze napiszemy w następnym poście.


pozdrawiamy 
Anna i Mateusz


dlaczego projektować ogrod, po co architekt krajobrazu, po co mi projekt ogrodu, po co projekt ogrodu, projekt ogrodu,

You Might Also Like

0 komentarze

Like us on Facebook

Posty