Jak wiosną zadbać o trawnik ?

14:03

przekrój przez glebe trawnik
Schemat obrazujący zalety zabiegu wertykulacji


Wreszcie za oknem tak długo wyczekiwane przedwiośnie, w którym tego roku już nie brakowało pięknych, słonecznych dni, budzących nasze ogrody do życia po zimowym spoczynku.
Taka aura niewątpliwie wpływa na nasze zmysły pobudzająco do aktywności ogrodniczych, a takich jak wiadomo wszystkim profesjonalistom jak i ogródkowym hobbystom :) o tej porze roku nie brakuje.
Z pośród wielu elementów naszego ogrodu, które połączone w całość, tworzą tą niepowtarzalną dla nas przestrzeń, murawa jest w bardzo dużym stopniu odpowiedzialna za ogólny wygląd oraz estetykę. Trawnik jest jednym z najbardziej wymagających elementów zagospodarowania terenu


pielegnacja tarwnikow grojec piaseczno lesznowola tarczyn
W trakcie wykonywania zabiegu wertykulacji trawnika


Niestety z doświadczenia wiemy, że jest wiele przypadków, w których posiadacz pięknego w pierwotnej koncepcji trawnika nie do końca jest zadowolony z osiągniętego efektu po upływie kilku lat. Co nam potwierdza, iż utrzymanie pięknej murawy nie jest procesem opierającym się wyłącznie na koszeniu i podlewaniu. Lista prac związanych z utrzymaniem trawnika w dobrej kondycji dla wielu naszych klientów jest zaskakująco długa i budzi wiele wątpliwości na początku Ich przygody z prowadzeniem własnego ogrodu. Wszystkie wątpliwości jednak mijają w momencie, kiedy pojawia się efekt przeprowadzonej pierwszej, pełnej, wiosennej pielęgnacji.
Zanim jednak podejmiemy decyzję, o wejściu na młody trawnik z zamiarem przeprowadzenia takich zabiegów musi on sobie na to zasłużyć i minąć przynajmniej dwa lata od jego założenia. My przez ten czas zobowiązani jesteśmy stwarzać mu optymalne warunki do wzrostu, aby był on na miarę naszych oczekiwań. pielegnacja trawnikow grojec tarczyn warka nadarzyn piaseczno
Zabieg wyczesywania filcu z trawnika

Moment, w którym to nastąpi jest zależny od wielu czynników takich jak na przykład wspomniane wcześniej koszenie i podlewanie. Duży wpływ na tempo wzrostu i na wygląd ma podłoże, na którym trawnik został wykonany, stanowisko, a co za tym idzie, dobór odpowiedniej mieszanki zastosowanej do wysiewu. W zasadzie można by wymieniać jeszcze długo, co ma wpływ na to jak rośnie i jak wygląda nasza murawa, zasada jest jednak prosta. Im więcej pracy włożymy w pielęgnację, tym efekt będzie lepszy.

Wiosenna pielęgnacje trawnika rozpoczynamy po pierwszym koszeniu, gdy podłoże jest już wystarczająco suche, aby można było przeprowadzić wertykulację, która pozwala nam na dalsze czynności.


Tuż po wykonanym zabiegu. Trawnik wygląda na zniszczony, ale po wertykulacji mocniej się rozrośnie i odbije ze wzmożoną siłą.  


Krótko skoszony trawnik wertykulujemy co najmniej dwukrotnie w różnych kierunkach. Usuwamy tym samym, poprzez pionowe nacinanie darni na odpowiedniej głębokości, próchnicę powierzchniową potocznie nazywaną “filcem” oraz zwiększamy możliwość dopływu powietrza, wody, oraz składników pokarmowych do strefy korzeniowej.
I to jest właśnie chwila, w której szczęśliwi posiadacze trawników łapią się za głowę widząc pierwszy raz efekt pracy wertykulatora gdyż, piękna, gęsta darń nagle zrobiła się rzadka i prawie niewidoczna. 
Takie przerzedzenie darni odmładza ją i wpływa bardzo dobrze na dalszy proces wzrostu oraz pozwala na przystąpienie do kolejnych prac. Następnym krokiem w wiosennej pielęgnacji trawnika jest areacja czyli napowietrzanie poprzez nakłuwanie darni. Zwiększa ona zarazem przepuszczalność podłoża i dopływ powietrza do głębszej strefy korzeniowej, co jest tez istotnym czynnikiem przy założeniu “piękny trawnik”.


usługa wertykulacji trawnikow warszawa grojec warka piaseczno nadarzyn konstancin lesznowola
Wyczesany filc po wertykulacji należy dokładnie wygrabić

Tak przygotowany trawnik piaskujemy, zasklepiając nakłucia po areacji, co utrzyma przepuszczalności gleby na odpowiednim poziomie do następnej pielęgnacji.
Teraz juz tylko pozostaje wykonanie dosiewu nasion, co wymaga oceny sytuacji na danym obiekcie przy podejmowaniu decyzji ile trawy i gdzie ją dosiewamy. Jeżeli jednak taka konieczność nie występuje ponieważ trawa po wertykulacji jest odpowiednio gęsta możemy zaaplikować nawóz pamiętając jednak o tym, że trawnik potrzebuje około tygodnia na regenerację po poprzednich pracach, następuje to najlepiej jedynie przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności, a za wcześnie dany nawóz może jedynie zaszkodzić. 
W sytuacji gdy dosiewka była wykonana, wałujemy trawnik niezbyt ciężkim walcem, aby nasiona nie zostały rozwiane przez wiatr. Możemy zastosować posypkę torfowo-piaskową, co przyspieszy proces kiełkowania nasion. 
Pierwsze nawożenie przeprowadzamy wtedy po trzech tygodniach od wykiełkowania, stosując najlepiej preparat organiczny.

wiosenne porzadki w ogrodzie firma grojec tarczyn warszawa piaseczno konstancin warka lesznowola
Do wykonania zabiegu wertykulacji na dużym trawniku musimy mieć wydajny i solidny sprzęt. 

Chodzi jednak o to, abyśmy pamiętali o tym, że ogród jest materią żywą, która czasem lubi być kapryśna. Bądźmy świadomi lub po prostu nie zapominajmy, o konieczności stworzenia mu jak najlepszych warunków jeżeli chcemy aby cieszył on oko nasze i naszych bliskich tak, jak to sobie wymarzyliśmy. 


Dziękuję za uwagę,
Mateusz 

You Might Also Like

0 komentarze

Like us on Facebook

Posty